Prečo zabrániť tepelným mostom a ako zabezpečiť energetickú účinnosť?

Published: 02.08.2021 | Updated: 02.02.2024

Tepelné mosty, známe aj ako tepelné mosty alebo mosty chladu, sú miesta na plášti budovy, kde teplo mimoriadne rýchlo uniká von.

Vznikajú: 

1. geometriou samotnej budovy, napr. v rohoch budovy

2. keď sa stretávajú stavebné materiály s rôznou tepelnou vodivosťou, napr. pri oknách

3. následnými inštaláciami na (zateplenej) fasáde, ako sú markízy, poštové schránky, svietidlá atď. Narušenie izolácie môže spôsobiť zvýšený prestup tepla a v mieste pripojenia hrozí tepelná strata a tepelný most.


Keďže tepelný most na budove alebo oknách možno prekonať stavebnými opatreniami, ako je izolácia alebo zateplenie okien, zameriavame sa tu na zabránenie tepelným mostom v miestach upevnenia na vonkajšej fasáde:

Negatívne účinky tepelných mostov

1. Zvýšené náklady na vykurovanie

Na vyrovnanie tepelných strát a udržanie vnútornej teploty je potrebné viac vykurovania a náklady na vykurovanie sa zvyšujú. Ak sa do fasády dostane vlhkosť v dôsledku nedostatočného utesnenia v mieste upevnenia, výrazne sa zvýšia tepelné straty a spotreba energie, pretože voda má 25x vyššiu tepelnú vodivosť ako vzduch. Ak sa tepelné straty kumulujú na viacerých miestach, môžu sa vaše účty za elektrinu a vykurovanie drasticky zvýšiť.

2. Plesne a zdravotné riziká

V dôsledku zvýšeného pohybu tepla preniká chlad na vnútorný povrch steny, čo spôsobuje studené miesta na stenách a nízku povrchovú teplotu. Keďže studený vzduch dokáže viazať menej vody, relatívna vlhkosť lokálne stúpa až do bodu kondenzácie. Výsledkom sú vlhké a studené steny a zvýšené riziko vzniku plesní. Mikroorganizmy, ako sú plesne a baktérie, môžu následne zhoršiť hygienu v miestnosti a zdravie osôb.

3. Znížený komfort bývania a prievan

Chladné povrchy v domácnosti znižujú pohodlie a pohodu a tepelný pohyb vzduchu medzi teplými a studenými vrstvami vytvára pocit prievanu. Neustály prievan a nižšie teploty môžu viesť k prechladnutiu. 

4. Ohrozenie bezpečnosti a poškodenie budovy

Ak upevňovací bod na fasáde nie je optimálne utesnený, kondenzácia vlhkosti a vnikanie dažďovej vody môže tiež spôsobiť poškodenie vonkajšej fasády. Hrdzavé upevňovacie prvky môžu predstavovať bezpečnostné riziko a prenikanie chladu alebo vlhkosti môže z dlhodobého hľadiska viesť k poškodeniu konštrukcie.

Máme pre vás riešenie

Izolačné hmoždinky a skrutky CELO, špeciálne vyvinuté pre vonkajšiu izoláciu, spoľahlivo zabezpečujú tepelné oddelenie, čím v prvom rade zabraňujú vzniku tepelných mostov. Naše produktové riešenia vyrobené z vysokokvalitného nylonu odolného voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu nie sú tepelne vodivé a vďaka použitiu nehrdzavejúcej ocele a povlaku zo zinkových šupiniek ponúkajú trvalú ochranu proti korózii. Okrem toho majú takmer všetky výrobky integrovaný tesniaci krúžok, takže optimálne utesňujú fasádu. Vďaka tomu zostane izolácia neporušená a váš účet za vykurovanie, zdravie a konštrukcia budovy sa vám poďakujú.