Kompletný sprievodca skrutkami do betónu

Published: 02.07.2021 | Updated: 02.02.2024

1. Definícia: Čo je to skrutka do betónu?
2. Typické aplikácie: Kedy by ste ich mali použiť?  
3. Montáž: Ako inštalovať skrutky do betónu?
4. typy hláv: ktorá skrutka do betónu je najlepšia pre moju aplikáciu?
5. Sortiment: aké skrutky do betónu ponúka CELO?
6. Často kladené otázky 

1. Definícia: Čo je to skrutka do betónu?

Podobne ako skrutky do dreva, aj skrutky do betónu predstavujú rýchly a jednoduchý spôsob upevnenia do betónu, pričom poskytujú silné hodnoty zaťaženia. Ide o jednoduchý spôsob montáže, pretože sa skrutkujú priamo do betónu a na rozdiel od iných tradičných spôsobov montáže nemusíte nič zatĺkať! Stačí vyvŕtať otvor, vyčistiť ho a zasunúť skrutku.  

Majú ozubený rezný závit, ktorý sa pri skrutkovaní prereže do betónu, čím sa zabezpečí pevné a bezpečné upevnenie.  

2. Typické aplikácie: Kedy by ste ich mali použiť?

Skrutky do betónu sa zvyčajne používajú v náročných aplikáciách. Väčšina skrutiek do betónu sa dodáva s rôznymi schváleniami a certifikátmi, napríklad ETA, vrátane skúšok požiarnej odolnosti a seizmických schválení, čo znamená, že skrutky môžete používať v širokom rozsahu aplikácií v popraskanom aj nepopraskanom betóne.  

Bežné aplikácie sú: 

- Ventilačné systémy
- Sanitárne zariadenia
- Elektrické inštalácie
- Upevňovacie lišty
- Káblové žľaby
- Pripevňovanie oceľových konštrukcií
- Koľajnice a podpery
- Ploty
- Objímky

3. Montáž: Ako inštalovať skrutky do betónu?

Inštalácia pomocou skrutiek do betónu je jedným z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov inštalácie na betón a možno ju vykonať v 3 jednoduchých krokoch.

Krok 1: Vyvŕtanie otvoru

Krok 2: Vyčistite otvor

Krok 3: Vložte skrutku! 

Hoci je proces inštalácie pomerne jednoduchý, je dôležité zabezpečiť dodržanie správnych postupov inštalácie v súlade s ETA. To zahŕňa zabezpečenie, aby ste vždy vyčistili otvor, použili správny krútiaci moment a skrutky príliš neutiahli.

Vytvorili sme sériu inštalačných videí pre niektoré z našich najobľúbenejších výrobkov do betónu, ktoré pomáhajú demonštrovať postup inštalácie a použitie. 

4. Typy hláv: ktorá skrutka do betónu je najlepšia pre moju aplikáciu?

K dispozícii je veľké množstvo skrutiek do betónu s rôznymi typmi hláv, ktoré sú určené na rôzne aplikácie, v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov. Nižšie sa pozrieme na hlavné typy hláv, ktoré sú k dispozícii na rôzne aplikácie:

Šesťhranná hlava

Skrutky so šesťhrannou hlavou sa dodávajú s integrovanou podložkou a sú vhodné v aplikáciách, kde môže hlava skrutky vyčnievať nad povrch upevňovaného predmetu. Hlava umožňuje ľahšie zatláčanie a uťahovanie skrutky.

Aplikácie

- Zábradlia
- Kovové profily

Šošovkovitá hlava

Konštrukcia šošovkovitovej hlavy umožňuje zarovnanie s upevňovacou aplikáciou, čo znamená, že ju možno použiť v širšej škále aplikácií. Plochá hlava znamená, že pri uťahovaní je menšia sila v porovnaní so šesťhrannou hlavou.

Aplikácie

- Zábradlia
- Žľaby

Spojovací závit

Spojovací závit umožňuje priamu inštaláciu aplikácie a ľahko sa inštaluje, čím sa skracuje čas inštalácie, najmä pri inštalácii nad hlavou.

Aplikácie

- Potrubné objímky
- Profily
- Žľaby

Vnútorný závit

Rýchlou alternatívou k zápustným kotvám sú skrutky do betónu s vnútorným závitom, ktoré sú ideálne pre stropné inštalácie a umožňujú priamu montáž aplikácie.

Aplikácie

- Potrubné objímky
- Profily
- Žľaby

5. Sortiment: aké skrutky do betónu ponúka CELO?

Ponúkame široký sortiment skrutiek do betónu pre rôzne aplikácie. Väčšina skrutiek v našom sortimente BTS prešla širokou škálou testov a je schválená ETA vrátane hodnôt požiarnej odolnosti, čím spĺňa vysoké požiadavky na kvalitu a bezpečnosť na európskom trhu. Niektoré skrutky ponúkajú aj seizmické možnosti. Pozrite si technické údaje každej skrutky.

Nižšie je uvedený stručný prehľad našich rôznych kategórií produktov. Ak si chcete pozrieť celý sortiment výrobkov, stiahnite si náš katalóg a letáky.  

BTS

Vhodné pre širokú škálu náročných aplikácií. Sortiment BTS je k dispozícii v 3 hĺbkach nastavenia a z rôznych materiálov, ako je pozinkovaná oceľ a nehrdzavejúca oceľ A4

 

BTS M

Určené na použitie na dočasných staveniskách. BTS M by sa mal používať na dočasné upevnenie a môže sa použiť viackrát.

 

BTS5

Vyžaduje malý otvor a malú hĺbku nastavenia, čo znamená, že je potrebná malá sila pri skrutkovaní. V betóne udrží zaťaženie do 80 kg.

 

BTS6

Sa dodáva v rôznych typoch hlavíc, ktoré umožňujú širokú škálu inštalácií. Vhodný pre aplikácie so stredným zaťažením.

 

6. Často kladené otázky

Pri vŕtaní do betónu sa odporúča vŕtať s príklepom. Pohyb príklepu pomáha rozbíjať betón, zatiaľ čo otáčanie vrtáka vytvára otvor.

Skrutky do betónu sa môžu nazývať aj kotvy do betónu, spojovacie prvky do betónu alebo v USA sa často označujú obchodným názvom Tapcon skrutky.

Hĺbka a priemer vŕtaného otvoru závisí od veľkosti použitej skrutky do betónu. Pozrite si príručku, najmä pri dodržiavaní schválenia ETA.

Všetky skrutky do betónu možno v prípade potreby odstrániť. To je ideálne v prípade, že sa projekt zmení a je potrebné premiestniť príslušenstvo. BTS M pre dočasné zariadenia staveniska sa dá dokonca použiť opakovane.

Spoločnosť CELO má na výber široký sortiment skrutiek do betónu. Ak máte ťažkosti s rozhodnutím, ktorá z nich by sa najlepšie hodila pre vaše aplikácie, máme špecializovaný technický tím, ktorý vám pomôže s akýmikoľvek otázkami alebo poradí.

Nie. Na použitie skrutiek do betónu potrebujete len vŕtačku a skrutku! Stačí predvŕtať dieru a zaskrutkovať.

Hoci niektoré menšie skrutky možno zaskrutkovať ručne, pri väčších rozmeroch sa odporúča a vyžaduje použitie rázového uťahováka.

Potrebujete pomôcť s výberom najlepšej skrutky do betónu pre vašu aplikáciu?
Potrebujete ďalšie podrobnosti o zaťažení, schváleniach alebo technické poradenstvo?
Môže vás navštíviť náš obchodný zástupca a pomôcť vám?

Potom sa obráťte na náš zákaznícky servis! Radi vám pomôžeme.