Stropné betónové inštalácie: narážacie kotvy vs. skrutky do betónu

Stropné inštalácie môžu byť únavné, najmä ak pracujete na veľkých projektoch, ktoré majú stovky upevňovacích bodov. Pozrieme sa na 2 najobľúbenejšie možnosti pri montáži na betónové stropy a zistíme, ktorý upevňovací prvok vám pomôže zefektívniť prácu a šetriť ruky.

NARÁŽACIE KOTVY

Narážacie kotvy sú špeciálne navrhnuté na použitie v betóne a poskytujú trvalé upevnenie. Majú vnútorný metrický závit, a sú najobľúbenejším upevňovacím prvkom pre stropné aplikácie, ako napr. inštalácia závitovej tyče do betónových stropov alebo zavesenie káblových žľabov. Metrický závit umožňuje inštalovať predmety bez potreby ďalších nástrojov. Konštrukcia a rozťažnosť kotvy znamená, že narážacia kotva umožňuje vŕtanie malého otvoru a má malú hĺbku kotvenia. 

Kotvy sa môžu dodávať s lemom alebo bez neho. Lem zabraňuje tomu, aby kotva zapadla do vyvŕtaného otvoru hlbšie, ako je potrebné, zatiaľ čo bez lemu je kotva v jednej rovine s povrchom. To znamená, že hoci sa kotvy nedajú odstrániť, ale otvory sa dajú ľahko vyplniť.

Hoci je inštalácia narážecej kotvy relatívne jednoduchá, stačí vŕtačka, vyfčistenie otvoru a kladivo, musíte sa uistiť, že máte vhodný nastavovací nástroj, a proces môže byť únavný, najmä pri inštalácii nad hlavou.  

SAPK Oceľová narážacia kotva s límcom

SKRUTKY DO BETÓNU

Hoci je narážacia kotva najobľúbenejšia, skrutka do betónu predstavuje dobrú alternatívu.

Skrutka do betónu je jedným z najrýchlejších upevňovacích prvkov do betónu a možno ju nainštalovať len pomocou vŕtačky, skrutky a rázového uťahováka. V porovnaní s tradičnými metódami inštalácie môžete ušetriť až 60 sekúnd a na rozdiel od iných kotiev nepotrebujete ďalšie kroky ani nástroje, čo je pri inštalácii nad hlavou oveľa rýchlejšie a menej namáhavé.

Skrutka do betónu poskytuje flexibilitu aj v tom, že po jej inštalácii ju môžete odstrániť. To je ideálne pre prípady, keď sa zmení projekt alebo sa urobí chyba a vy potrebujete znovu upraviť umiestnenie upevnenia.

Pri použití skrutky BTS6 H s vnútorným závitom funguje skrutka aj ako narážacia kotva s vnútorným závitom, na ktorú môžete pripevniť rôzne inštalácie, napríklad upevňovacie lišty alebo rúrové objímky, takže je ideálna na inštalácie nad hlavou.

POROVNANIE

BTS6 H - Rýchla inštalácia bez námahy

Vidíme, že narážacia kotva aj skrutka do betónu majú podobné schválenia a certifikáty a rovnaký počet montážnych krokov. Avšak práve to, čo počas týchto krokov urobíte, ovplyvní vašu efektivitu pri inštalácii nad hlavou. Pri kotve budete musieť niekoľkokrát zatĺcť nastavovací nástroj, aby sa kotva rozšírila, čo si vyžaduje obe ruky, jednu na držanie nastavovacieho nástroja a druhú na zatĺkanie; tento proces môže byť dlhý a únavný, najmä po inštalácii mnohých upevňovacích bodov. Zatiaľ čo pri skrutke do betónu vám bude stačiť len zafixovať skrutku, čo bude hotové za niekoľko sekúnd! Narážacia kotva potrebuje mať ďalší nastavovací nástroj a nebudete ho môcť odstrániť, ak sa váš projekt zmení alebo došlo k chybe. 

Celkovo skrutka do betónu predstavuje najlepšiu alternatívu na narážaciu kotvu. Výrazne skracuje čas inštalácie a je menej únavné pri montáži do stropu. 

Ak si chcete sami vyskúšať rýchlosť a jednoduchosť inštalácie pomocou skrutky BTS, kliknite na odkaz nižšie a získajte vzorky zadarmo našich skrutiek BTS.   

Published: 09.11.2023