Jednoduchý návod na výber rámovej hmoždinky

Published: 01.06.2021 | Updated: 29.02.2024

Ideálna rámová hmoždinka na bezprievlakovú montáž fasádnych a strešných podkonštrukcií, kovových profilov a drevených lamiel a v neposlednom rade okenných a dverných rámov.

1. Definícia: Čo je to rámová hmoždinka?

V porovnaní s chemickým upevnením sú rámové hmoždinky oveľa lacnejšie a nemusíte brať do úvahy čas vytvrdzovania. Multifunkčnú rámovú hmoždinku MFR môžete okamžite zaťažiť. Výhodou v porovnaní s oceľovými kotvami je, že sú vhodné takmer do všetkých stavebných materiálov. To znamená, že len s jedným výrobkom pokryjete širokú škálu aplikácií v betóne, dierovaných a plných tehlách, ako aj v pórobetóne.

Rámová hmoždinka sa skladá z dvoch komponentov: univerzálna plastová hmoždinka má optimalizovanú geometriu rozťažnosti na bezpečné uchytenie a vysoké hodnoty zaťaženia vo všetkých bežných materiáloch a zabraňuje otáčaniu vo vŕtanom otvore. Skrutka je k dispozícii z rôzného materiálu a povrchovej úpravy, vďaka čomu je vhodná aj do korozívneho prostredia.

2. Typické aplikácie: Na čo sú rámové hmoždinky vhodné?

Rámové hmoždinky, nazývané aj fasádne hmoždinky sa používajú najmä na upevňovanie vo vonkajších priestoroch, ako sú výškové budovy, a poskytujú bezpečné kotvenie pri upevňovaní odvetraných fasád a podkonštrukcií fasád z dreva alebo kovu. Oblasti použitia rámových hmoždiniek sú veľmi všestranné.


Príkladmi použitia môžu byť:

- kovové a plastové profily

- zábradlia, okenné mreže, zábradlia, balustrády

- Drevené lamely, nosníky, zábradlia

- Kovové konzoly

- Podhľady

- Káblové žľaby, uholníky, profily

- Nástenné skrinky, police, kuchynské nástenné skrinky

- Fasádne profily

3. Materiál: ktoré základné stavebné materiály sú vhodné pre rámové hmoždinky?

Vhodné stavebné materiály sú rovnako rozličné ako možnosti ich použitia: 


- Betón
- Plná tehla
- Plná vápenno-piesková tehla
- Prefabrikované predpäté betónové dutinové dosky
- Pórobetón
- Dierovaná tehla
- Dierovaná vápenno-piesková tehla
- Lahký betónový dutinový blok
- Prírodný kameň
- Lahký betónový plný blok

4. Montáž: Zoznámte sa s jednoduchou inštaláciou v troch krokoch

Pri montáži sa upevňuje takzvanou priechodnou montážou a bezpečné kotvenie zabezpečuje trecí spoj medzi kotevným puzdrom a podkladom.

Montáž sa vykonáva rýchlo v troch jednoduchých krokoch:

1. Vytvorenie a vyčistenie otvoru na vŕtanie.

2. Zatlčte rámovú hmoždinku cez upevňovaciu časť do vyvŕtaného otvoru.

3. Zakrúťte skrutku - a hotovo!

5. Sortiment: Váš sprievodca materiálmi a ETA certifikátmi

Možné kombinácie hmoždiniek s rôznymi goliermi a skrutiek s rôznymi materiálmi a povrchovými úpravami ponúkajú takmer nekonečné možnosti upevnenia rámu. Okrem toho certifikáty, ako je ETA, sú zárukou maximálnej bezpečnosti používateľa. V tomto sprievodcovi nájdete informácie o sortimente rámových hmoždiniek, ich tvaroch, materiáloch a schváleniach:

Multifunkčná hmoždinka MFR SB pozink. skrutka so zapustenou hlavou

Multifunkčná hmoždinka MFR SB pozink. skrutka so šesťhrannou hlavou

Multifunkčná hmoždinka MFR SB pozink. 

6. Výhody: V čom je CELO rámová hmoždinka MFR taká jedinečná?

Multifunkčné rámové hmoždinky MFR od spoločnosti CELO prešli širokou škálou testov a sú schválené spoločnosťou ETA pre všetky bežné stavebné materiály, a preto spĺňajú vysoké kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky európskeho trhu. Sú dokonca schválené na montáž do dutinových stropov a sú v súlade s normou CE.

Univerzálna hmoždinka MFR je vyrobená z vysokokvalitného nylonu odolného voči starnutiu, poveternostným vplyvom a UV žiareniu s teplotnou odolnosťou od -40 °C do +80 °C a celým vývojovým procesom prechádza v našom závode v Aichachu (Bavorsko, Nemecko): od koncepcie až po výrobu je univerzálna hmoždinka so zárukou "Made in Germany".

Zvláštnosťou hmoždiniek MFR 10 je ich optimalizovaná geometria s bočnými tyčami na bezpečné uchytenie a zvýšená flexibilita vďaka dvom hĺbkam nastavenia 50 a 70 mm. 

Na čisté osadenie do prípravku, napríklad pri inštalácii drevených lamiel, je najlepšia zápustná hmoždinka so zápustným límcom, zatiaľ čo plochá hmoždinka s okrajom zabraňuje kontaktnej korózii pri inštalácii kovových častí. 

Pri rámových hmoždinkách od spoločnosti CELO sú skrutky a hmoždinky navzájom dokonale zladené a väčšinou sú vopred zmontované, čo uľahčuje manipuláciu. Tým sa minimalizuje montážna námaha a časovo úsporné hmoždinky sa dajú namontovať priamo a sú okamžite schopné znášať zaťaženie.

Skrutka z nehrdzavejúcej ocele A4 alebo žiarovo pozinkovanej ocele HD je odolná proti korózii a vhodná na upevnenie v kúpeľni a na vonkajšie použitie.

Multifunkčná skrutka SSKS so šesťhrannou hlavou, TX-drážkou a integrovanou podložkou ponúka väčší montážny komfort, pretože ju môžete priskrutkovať vami preferovaným spôsobom.

Máte pochybnosti, ktoré upevnenie rámu by bolo pre vaše použitie najlepšie?
Potrebujete ďalšie informácie o zaťažení, schváleniach alebo technické poradenstvo?
Môže Vás navštíviť náš obchodný zástupca a pomôcť vám?

Potom sa obráťte na náš zákaznícky servis! Radi vám pomôžeme!